conjugació del verb embruixar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • embruixo
  • embruixes
  • embruixa
  • embruixem
  • embruixeu
  • embruixen
  • perfet
     
  • he embruixat
  • has embruixat
  • ha embruixat
  • hem embruixat
  • heu embruixat
  • han embruixat
  • imperfet
     
  • embruixava
  • embruixaves
  • embruixava
  • embruixàvem
  • embruixàveu
  • embruixaven
  • plusquamperfet
     
  • havia embruixat
  • havies embruixat
  • havia embruixat
  • havíem embruixat
  • havíeu embruixat
  • havien embruixat
  • passat
    simple
  • embruixí
  • embruixares
  • embruixà
  • embruixàrem
  • embruixàreu
  • embruixaren
  • passat
    anterior
  • haguí embruixat
  • hagueres embruixat
  • hagué embruixat
  • haguérem embruixat
  • haguéreu embruixat
  • hagueren embruixat
  • passat
    perifràstic
  • vaig embruixar
  • vas embruixar
  • va embruixar
  • vam embruixar
  • vau embruixar
  • van embruixar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver embruixat
  • vas haver embruixat
  • va haver embruixat
  • vam haver embruixat
  • vau haver embruixat
  • van haver embruixat
  • futur
     
  • embruixaré
  • embruixaràs
  • embruixarà
  • embruixarem
  • embruixareu
  • embruixaran
  • futur
    perfet
  • hauré embruixat
  • hauràs embruixat
  • haurà embruixat
  • haurem embruixat
  • haureu embruixat
  • hauran embruixat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • embruixaria
  • embruixaries
  • embruixaria
  • embruixaríem
  • embruixaríeu
  • embruixarien
  • condicional perfet
     
  • hauria embruixat
  • hauries embruixat
  • hauria embruixat
  • hauríem embruixat
  • hauríeu embruixat
  • haurien embruixat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera embruixat
  • hagueres embruixat
  • haguera embruixat
  • haguérem embruixat
  • haguéreu embruixat
  • hagueren embruixat

subjuntiu

  • present
     
  • embruixi
  • embruixis
  • embruixi
  • embruixem
  • embruixeu
  • embruixin
  • imperfet
     
  • embruixés
  • embruixessis
  • embruixés
  • embruixéssim
  • embruixéssiu
  • embruixessin
  • perfet
     
  • hagi embruixat
  • hagis embruixat
  • hagi embruixat
  • hàgim embruixat
  • hàgiu embruixat
  • hagin embruixat
  • plusquamperfet
     
  • hagués embruixat
  • haguessis embruixat
  • hagués embruixat
  • haguéssim embruixat
  • haguéssiu embruixat
  • haguessin embruixat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • embruixa
  • embruixi
  • embruixem
  • embruixeu
  • embruixin
  •  infinitiu

     

  • Present: embruixar
  • Perfet:   haver embruixat
  •   gerundi

     

  • Present: embruixant
  • Perfet:   havent embruixat
  • participi

     

  • embruixat
  • embruixada
  • embruixats
  • embruixades