conjugació del verb embravir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • embraveixo
  • embraveixes
  • embraveix
  • embravim
  • embraviu
  • embraveixen
  • perfet
     
  • he embravit
  • has embravit
  • ha embravit
  • hem embravit
  • heu embravit
  • han embravit
  • imperfet
     
  • embravia
  • embravies
  • embravia
  • embravíem
  • embravíeu
  • embravien
  • plusquamperfet
     
  • havia embravit
  • havies embravit
  • havia embravit
  • havíem embravit
  • havíeu embravit
  • havien embravit
  • passat
    simple
  • embraví
  • embravires
  • embraví
  • embravírem
  • embravíreu
  • embraviren
  • passat
    anterior
  • haguí embravit
  • hagueres embravit
  • hagué embravit
  • haguérem embravit
  • haguéreu embravit
  • hagueren embravit
  • passat
    perifràstic
  • vaig embravir
  • vas embravir
  • va embravir
  • vam embravir
  • vau embravir
  • van embravir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver embravit
  • vas haver embravit
  • va haver embravit
  • vam haver embravit
  • vau haver embravit
  • van haver embravit
  • futur
     
  • embraviré
  • embraviràs
  • embravirà
  • embravirem
  • embravireu
  • embraviran
  • futur
    perfet
  • hauré embravit
  • hauràs embravit
  • haurà embravit
  • haurem embravit
  • haureu embravit
  • hauran embravit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • embraviria
  • embraviries
  • embraviria
  • embraviríem
  • embraviríeu
  • embravirien
  • condicional perfet
     
  • hauria embravit
  • hauries embravit
  • hauria embravit
  • hauríem embravit
  • hauríeu embravit
  • haurien embravit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera embravit
  • hagueres embravit
  • haguera embravit
  • haguérem embravit
  • haguéreu embravit
  • hagueren embravit

subjuntiu

  • present
     
  • embraveixi
  • embraveixis
  • embraveixi
  • embravim
  • embraviu
  • embraveixin
  • imperfet
     
  • embravís
  • embravissis
  • embravís
  • embravíssim
  • embravíssiu
  • embravissin
  • perfet
     
  • hagi embravit
  • hagis embravit
  • hagi embravit
  • hàgim embravit
  • hàgiu embravit
  • hagin embravit
  • plusquamperfet
     
  • hagués embravit
  • haguessis embravit
  • hagués embravit
  • haguéssim embravit
  • haguéssiu embravit
  • haguessin embravit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • embraveix
  • embraveixi
  • embravim
  • embraviu
  • embraveixin
  •  infinitiu

     

  • Present: embravir
  • Perfet:   haver embravit
  •   gerundi

     

  • Present: embravint
  • Perfet:   havent embravit
  • participi

     

  • embravit
  • embravida
  • embravits
  • embravides