conjugació del verb emblavir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • emblaveixo
  • emblaveixes
  • emblaveix
  • emblavim
  • emblaviu
  • emblaveixen
  • perfet
     
  • he emblavit
  • has emblavit
  • ha emblavit
  • hem emblavit
  • heu emblavit
  • han emblavit
  • imperfet
     
  • emblavia
  • emblavies
  • emblavia
  • emblavíem
  • emblavíeu
  • emblavien
  • plusquamperfet
     
  • havia emblavit
  • havies emblavit
  • havia emblavit
  • havíem emblavit
  • havíeu emblavit
  • havien emblavit
  • passat
    simple
  • emblaví
  • emblavires
  • emblaví
  • emblavírem
  • emblavíreu
  • emblaviren
  • passat
    anterior
  • haguí emblavit
  • hagueres emblavit
  • hagué emblavit
  • haguérem emblavit
  • haguéreu emblavit
  • hagueren emblavit
  • passat
    perifràstic
  • vaig emblavir
  • vas emblavir
  • va emblavir
  • vam emblavir
  • vau emblavir
  • van emblavir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver emblavit
  • vas haver emblavit
  • va haver emblavit
  • vam haver emblavit
  • vau haver emblavit
  • van haver emblavit
  • futur
     
  • emblaviré
  • emblaviràs
  • emblavirà
  • emblavirem
  • emblavireu
  • emblaviran
  • futur
    perfet
  • hauré emblavit
  • hauràs emblavit
  • haurà emblavit
  • haurem emblavit
  • haureu emblavit
  • hauran emblavit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • emblaviria
  • emblaviries
  • emblaviria
  • emblaviríem
  • emblaviríeu
  • emblavirien
  • condicional perfet
     
  • hauria emblavit
  • hauries emblavit
  • hauria emblavit
  • hauríem emblavit
  • hauríeu emblavit
  • haurien emblavit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera emblavit
  • hagueres emblavit
  • haguera emblavit
  • haguérem emblavit
  • haguéreu emblavit
  • hagueren emblavit

subjuntiu

  • present
     
  • emblaveixi
  • emblaveixis
  • emblaveixi
  • emblavim
  • emblaviu
  • emblaveixin
  • imperfet
     
  • emblavís
  • emblavissis
  • emblavís
  • emblavíssim
  • emblavíssiu
  • emblavissin
  • perfet
     
  • hagi emblavit
  • hagis emblavit
  • hagi emblavit
  • hàgim emblavit
  • hàgiu emblavit
  • hagin emblavit
  • plusquamperfet
     
  • hagués emblavit
  • haguessis emblavit
  • hagués emblavit
  • haguéssim emblavit
  • haguéssiu emblavit
  • haguessin emblavit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • emblaveix
  • emblaveixi
  • emblavim
  • emblaviu
  • emblaveixin
  •  infinitiu

     

  • Present: emblavir
  • Perfet:   haver emblavit
  •   gerundi

     

  • Present: emblavint
  • Perfet:   havent emblavit
  • participi

     

  • emblavit
  • emblavida
  • emblavits
  • emblavides