conjugació del verb emblanquir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • emblanqueixo
  • emblanqueixes
  • emblanqueix
  • emblanquim
  • emblanquiu
  • emblanqueixen
  • perfet
     
  • he emblanquit
  • has emblanquit
  • ha emblanquit
  • hem emblanquit
  • heu emblanquit
  • han emblanquit
  • imperfet
     
  • emblanquia
  • emblanquies
  • emblanquia
  • emblanquíem
  • emblanquíeu
  • emblanquien
  • plusquamperfet
     
  • havia emblanquit
  • havies emblanquit
  • havia emblanquit
  • havíem emblanquit
  • havíeu emblanquit
  • havien emblanquit
  • passat
    simple
  • emblanquí
  • emblanquires
  • emblanquí
  • emblanquírem
  • emblanquíreu
  • emblanquiren
  • passat
    anterior
  • haguí emblanquit
  • hagueres emblanquit
  • hagué emblanquit
  • haguérem emblanquit
  • haguéreu emblanquit
  • hagueren emblanquit
  • passat
    perifràstic
  • vaig emblanquir
  • vas emblanquir
  • va emblanquir
  • vam emblanquir
  • vau emblanquir
  • van emblanquir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver emblanquit
  • vas haver emblanquit
  • va haver emblanquit
  • vam haver emblanquit
  • vau haver emblanquit
  • van haver emblanquit
  • futur
     
  • emblanquiré
  • emblanquiràs
  • emblanquirà
  • emblanquirem
  • emblanquireu
  • emblanquiran
  • futur
    perfet
  • hauré emblanquit
  • hauràs emblanquit
  • haurà emblanquit
  • haurem emblanquit
  • haureu emblanquit
  • hauran emblanquit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • emblanquiria
  • emblanquiries
  • emblanquiria
  • emblanquiríem
  • emblanquiríeu
  • emblanquirien
  • condicional perfet
     
  • hauria emblanquit
  • hauries emblanquit
  • hauria emblanquit
  • hauríem emblanquit
  • hauríeu emblanquit
  • haurien emblanquit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera emblanquit
  • hagueres emblanquit
  • haguera emblanquit
  • haguérem emblanquit
  • haguéreu emblanquit
  • hagueren emblanquit

subjuntiu

  • present
     
  • emblanqueixi
  • emblanqueixis
  • emblanqueixi
  • emblanquim
  • emblanquiu
  • emblanqueixin
  • imperfet
     
  • emblanquís
  • emblanquissis
  • emblanquís
  • emblanquíssim
  • emblanquíssiu
  • emblanquissin
  • perfet
     
  • hagi emblanquit
  • hagis emblanquit
  • hagi emblanquit
  • hàgim emblanquit
  • hàgiu emblanquit
  • hagin emblanquit
  • plusquamperfet
     
  • hagués emblanquit
  • haguessis emblanquit
  • hagués emblanquit
  • haguéssim emblanquit
  • haguéssiu emblanquit
  • haguessin emblanquit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • emblanqueix
  • emblanqueixi
  • emblanquim
  • emblanquiu
  • emblanqueixin
  •  infinitiu

     

  • Present: emblanquir
  • Perfet:   haver emblanquit
  •   gerundi

     

  • Present: emblanquint
  • Perfet:   havent emblanquit
  • participi

     

  • emblanquit
  • emblanquida
  • emblanquits
  • emblanquides