conjugació del verb disminuir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
reduir

indicatiu

  • present
     
  • disminueixo
  • disminueixes
  • disminueix
  • disminuïm
  • disminuïu
  • disminueixen
  • perfet
     
  • he disminuït
  • has disminuït
  • ha disminuït
  • hem disminuït
  • heu disminuït
  • han disminuït
  • imperfet
     
  • disminuïa
  • disminuïes
  • disminuïa
  • disminuíem
  • disminuíeu
  • disminuïen
  • plusquamperfet
     
  • havia disminuït
  • havies disminuït
  • havia disminuït
  • havíem disminuït
  • havíeu disminuït
  • havien disminuït
  • passat
    simple
  • disminuí
  • disminuïres
  • disminuí
  • disminuírem
  • disminuíreu
  • disminuïren
  • passat
    anterior
  • haguí disminuït
  • hagueres disminuït
  • hagué disminuït
  • haguérem disminuït
  • haguéreu disminuït
  • hagueren disminuït
  • passat
    perifràstic
  • vaig disminuir
  • vas disminuir
  • va disminuir
  • vam disminuir
  • vau disminuir
  • van disminuir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver disminuït
  • vas haver disminuït
  • va haver disminuït
  • vam haver disminuït
  • vau haver disminuït
  • van haver disminuït
  • futur
     
  • disminuiré
  • disminuiràs
  • disminuirà
  • disminuirem
  • disminuireu
  • disminuiran
  • futur
    perfet
  • hauré disminuït
  • hauràs disminuït
  • haurà disminuït
  • haurem disminuït
  • haureu disminuït
  • hauran disminuït

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • disminuiria
  • disminuiries
  • disminuiria
  • disminuiríem
  • disminuiríeu
  • disminuirien
  • condicional perfet
     
  • hauria disminuït
  • hauries disminuït
  • hauria disminuït
  • hauríem disminuït
  • hauríeu disminuït
  • haurien disminuït
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera disminuït
  • hagueres disminuït
  • haguera disminuït
  • haguérem disminuït
  • haguéreu disminuït
  • hagueren disminuït

subjuntiu

  • present
     
  • disminueixi
  • disminueixis
  • disminueixi
  • disminuïm
  • disminuïu
  • disminueixin
  • imperfet
     
  • disminuís
  • disminuïssis
  • disminuís
  • disminuíssim
  • disminuíssiu
  • disminuïssin
  • perfet
     
  • hagi disminuït
  • hagis disminuït
  • hagi disminuït
  • hàgim disminuït
  • hàgiu disminuït
  • hagin disminuït
  • plusquamperfet
     
  • hagués disminuït
  • haguessis disminuït
  • hagués disminuït
  • haguéssim disminuït
  • haguéssiu disminuït
  • haguessin disminuït

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • disminueix
  • disminueixi
  • disminuïm
  • disminuïu
  • disminueixin
  •  infinitiu

     

  • Present: disminuir
  • Perfet:   haver disminuït
  •   gerundi

     

  • Present: disminuint
  • Perfet:   havent disminuït
  • participi

     

  • disminuït
  • disminuïda
  • disminuïts
  • disminuïdes