conjugació del verb dimitir

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • dimiteixo
  • dimiteixes
  • dimiteix
  • dimitim
  • dimitiu
  • dimiteixen
  • perfet
     
  • he dimitit
  • has dimitit
  • ha dimitit
  • hem dimitit
  • heu dimitit
  • han dimitit
  • imperfet
     
  • dimitia
  • dimities
  • dimitia
  • dimitíem
  • dimitíeu
  • dimitien
  • plusquamperfet
     
  • havia dimitit
  • havies dimitit
  • havia dimitit
  • havíem dimitit
  • havíeu dimitit
  • havien dimitit
  • passat
    simple
  • dimití
  • dimitires
  • dimití
  • dimitírem
  • dimitíreu
  • dimitiren
  • passat
    anterior
  • haguí dimitit
  • hagueres dimitit
  • hagué dimitit
  • haguérem dimitit
  • haguéreu dimitit
  • hagueren dimitit
  • passat
    perifràstic
  • vaig dimitir
  • vas dimitir
  • va dimitir
  • vam dimitir
  • vau dimitir
  • van dimitir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver dimitit
  • vas haver dimitit
  • va haver dimitit
  • vam haver dimitit
  • vau haver dimitit
  • van haver dimitit
  • futur
     
  • dimitiré
  • dimitiràs
  • dimitirà
  • dimitirem
  • dimitireu
  • dimitiran
  • futur
    perfet
  • hauré dimitit
  • hauràs dimitit
  • haurà dimitit
  • haurem dimitit
  • haureu dimitit
  • hauran dimitit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • dimitiria
  • dimitiries
  • dimitiria
  • dimitiríem
  • dimitiríeu
  • dimitirien
  • condicional perfet
     
  • hauria dimitit
  • hauries dimitit
  • hauria dimitit
  • hauríem dimitit
  • hauríeu dimitit
  • haurien dimitit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera dimitit
  • hagueres dimitit
  • haguera dimitit
  • haguérem dimitit
  • haguéreu dimitit
  • hagueren dimitit

subjuntiu

  • present
     
  • dimiteixi
  • dimiteixis
  • dimiteixi
  • dimitim
  • dimitiu
  • dimiteixin
  • imperfet
     
  • dimitís
  • dimitissis
  • dimitís
  • dimitíssim
  • dimitíssiu
  • dimitissin
  • perfet
     
  • hagi dimitit
  • hagis dimitit
  • hagi dimitit
  • hàgim dimitit
  • hàgiu dimitit
  • hagin dimitit
  • plusquamperfet
     
  • hagués dimitit
  • haguessis dimitit
  • hagués dimitit
  • haguéssim dimitit
  • haguéssiu dimitit
  • haguessin dimitit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • dimiteix
  • dimiteixi
  • dimitim
  • dimitiu
  • dimiteixin
  •  infinitiu

     

  • Present: dimitir
  • Perfet:   haver dimitit
  •   gerundi

     

  • Present: dimitint
  • Perfet:   havent dimitit
  • participi

     

  • dimitit
  • dimitida
  • dimitits
  • dimitides