conjugació del verb desteixir

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • desteixeixo
  • desteixeixes
  • desteixeix
  • desteixim
  • desteixiu
  • desteixeixen
  • perfet
     
  • he desteixit
  • has desteixit
  • ha desteixit
  • hem desteixit
  • heu desteixit
  • han desteixit
  • imperfet
     
  • desteixia
  • desteixies
  • desteixia
  • desteixíem
  • desteixíeu
  • desteixien
  • plusquamperfet
     
  • havia desteixit
  • havies desteixit
  • havia desteixit
  • havíem desteixit
  • havíeu desteixit
  • havien desteixit
  • passat
    simple
  • desteixí
  • desteixires
  • desteixí
  • desteixírem
  • desteixíreu
  • desteixiren
  • passat
    anterior
  • haguí desteixit
  • hagueres desteixit
  • hagué desteixit
  • haguérem desteixit
  • haguéreu desteixit
  • hagueren desteixit
  • passat
    perifràstic
  • vaig desteixir
  • vas desteixir
  • va desteixir
  • vam desteixir
  • vau desteixir
  • van desteixir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver desteixit
  • vas haver desteixit
  • va haver desteixit
  • vam haver desteixit
  • vau haver desteixit
  • van haver desteixit
  • futur
     
  • desteixiré
  • desteixiràs
  • desteixirà
  • desteixirem
  • desteixireu
  • desteixiran
  • futur
    perfet
  • hauré desteixit
  • hauràs desteixit
  • haurà desteixit
  • haurem desteixit
  • haureu desteixit
  • hauran desteixit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • desteixiria
  • desteixiries
  • desteixiria
  • desteixiríem
  • desteixiríeu
  • desteixirien
  • condicional perfet
     
  • hauria desteixit
  • hauries desteixit
  • hauria desteixit
  • hauríem desteixit
  • hauríeu desteixit
  • haurien desteixit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera desteixit
  • hagueres desteixit
  • haguera desteixit
  • haguérem desteixit
  • haguéreu desteixit
  • hagueren desteixit

subjuntiu

  • present
     
  • desteixeixi
  • desteixeixis
  • desteixeixi
  • desteixim
  • desteixiu
  • desteixeixin
  • imperfet
     
  • desteixís
  • desteixissis
  • desteixís
  • desteixíssim
  • desteixíssiu
  • desteixissin
  • perfet
     
  • hagi desteixit
  • hagis desteixit
  • hagi desteixit
  • hàgim desteixit
  • hàgiu desteixit
  • hagin desteixit
  • plusquamperfet
     
  • hagués desteixit
  • haguessis desteixit
  • hagués desteixit
  • haguéssim desteixit
  • haguéssiu desteixit
  • haguessin desteixit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • desteixeix
  • desteixeixi
  • desteixim
  • desteixiu
  • desteixeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: desteixir
  • Perfet:   haver desteixit
  •   gerundi

     

  • Present: desteixint
  • Perfet:   havent desteixit
  • participi

     

  • desteixit
  • desteixida
  • desteixits
  • desteixides