conjugació del verb cruspir-se

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • em cruspeixo
  • et cruspeixes
  • es cruspeix
  • ens cruspim
  • us cruspiu
  • es cruspeixen
  • perfet
     
  • m'he cruspit
  • t'has cruspit
  • s'ha cruspit
  • ens hem cruspit
  • us heu cruspit
  • s'han cruspit
  • imperfet
     
  • em cruspia
  • et cruspies
  • es cruspia
  • ens cruspíem
  • us cruspíeu
  • es cruspien
  • plusquamperfet
     
  • m'havia cruspit
  • t'havies cruspit
  • s'havia cruspit
  • ens havíem cruspit
  • us havíeu cruspit
  • s'havien cruspit
  • passat
    simple
  • em cruspí
  • et cruspires
  • es cruspí
  • ens cruspírem
  • us cruspíreu
  • es cruspiren
  • passat
    anterior
  • m'haguí cruspit
  • t'hagueres cruspit
  • s'hagué cruspit
  • ens haguérem cruspit
  • us haguéreu cruspit
  • s'hagueren cruspit
  • passat
    perifràstic
  • em vaig cruspir
  • et vas cruspir
  • es va cruspir
  • ens vam cruspir
  • us vau cruspir
  • es van cruspir
  • passat anterior
    perifràstic
  • em vaig haver cruspit
  • et vas haver cruspit
  • es va haver cruspit
  • ens vam haver cruspit
  • us vau haver cruspit
  • es van haver cruspit
  • futur
     
  • em cruspiré
  • et cruspiràs
  • es cruspirà
  • ens cruspirem
  • us cruspireu
  • es cruspiran
  • futur
    perfet
  • m'hauré cruspit
  • t'hauràs cruspit
  • s'haurà cruspit
  • ens haurem cruspit
  • us haureu cruspit
  • s'hauran cruspit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • em cruspiria
  • et cruspiries
  • es cruspiria
  • ens cruspiríem
  • us cruspiríeu
  • es cruspirien
  • condicional perfet
     
  • m'hauria cruspit
  • t'hauries cruspit
  • s'hauria cruspit
  • ens hauríem cruspit
  • us hauríeu cruspit
  • s'haurien cruspit
  • condicional
    perfet [2]
  • m'haguera cruspit
  • t'hagueres cruspit
  • s'haguera cruspit
  • ens haguérem cruspit
  • us haguéreu cruspit
  • s'hagueren cruspit

subjuntiu

  • present
     
  • em cruspeixi
  • et cruspeixis
  • es cruspeixi
  • ens cruspim
  • us cruspiu
  • es cruspeixin
  • imperfet
     
  • em cruspís
  • et cruspissis
  • es cruspís
  • ens cruspíssim
  • us cruspíssiu
  • es cruspissin
  • perfet
     
  • m'hagi cruspit
  • t'hagis cruspit
  • s'hagi cruspit
  • ens hàgim cruspit
  • us hàgiu cruspit
  • s'hagin cruspit
  • plusquamperfet
     
  • m'hagués cruspit
  • t'haguessis cruspit
  • s'hagués cruspit
  • ens haguéssim cruspit
  • us haguéssiu cruspit
  • s'haguessin cruspit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • et cruspeix
  • es cruspeixi
  • ens cruspim
  • us cruspiu
  • es cruspeixin
  •  infinitiu

     

  • Present: cruspir-se
  • Perfet:   haver-se cruspit
  •   gerundi

     

  • Present: cruspint
  • Perfet:   havent-se cruspit
  • participi

     

  • cruspit
  • cruspida
  • cruspits
  • cruspides