conjugació del verb cruixir

verb III -a conjugació
verb conjugat com
dormir

indicatiu

  • present
     
  • cruixo
  • cruixs
  • cruix
  • cruixim
  • cruixiu
  • cruixen
  • perfet
     
  • he cruixit
  • has cruixit
  • ha cruixit
  • hem cruixit
  • heu cruixit
  • han cruixit
  • imperfet
     
  • cruixia
  • cruixies
  • cruixia
  • cruixíem
  • cruixíeu
  • cruixien
  • plusquamperfet
     
  • havia cruixit
  • havies cruixit
  • havia cruixit
  • havíem cruixit
  • havíeu cruixit
  • havien cruixit
  • passat
    simple
  • cruixí
  • cruixires
  • cruixí
  • cruixírem
  • cruixíreu
  • cruixiren
  • passat
    anterior
  • haguí cruixit
  • hagueres cruixit
  • hagué cruixit
  • haguérem cruixit
  • haguéreu cruixit
  • hagueren cruixit
  • passat
    perifràstic
  • vaig cruixir
  • vas cruixir
  • va cruixir
  • vam cruixir
  • vau cruixir
  • van cruixir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver cruixit
  • vas haver cruixit
  • va haver cruixit
  • vam haver cruixit
  • vau haver cruixit
  • van haver cruixit
  • futur
     
  • cruixiré
  • cruixiràs
  • cruixirà
  • cruixirem
  • cruixireu
  • cruixiran
  • futur
    perfet
  • hauré cruixit
  • hauràs cruixit
  • haurà cruixit
  • haurem cruixit
  • haureu cruixit
  • hauran cruixit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • cruixiria
  • cruixiries
  • cruixiria
  • cruixiríem
  • cruixiríeu
  • cruixirien
  • condicional perfet
     
  • hauria cruixit
  • hauries cruixit
  • hauria cruixit
  • hauríem cruixit
  • hauríeu cruixit
  • haurien cruixit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera cruixit
  • hagueres cruixit
  • haguera cruixit
  • haguérem cruixit
  • haguéreu cruixit
  • hagueren cruixit

subjuntiu

  • present
     
  • cruixi
  • cruixis
  • cruixi
  • cruixim
  • cruixiu
  • cruixin
  • imperfet
     
  • cruixís
  • cruixissis
  • cruixís
  • cruixíssim
  • cruixíssiu
  • cruixissin
  • perfet
     
  • hagi cruixit
  • hagis cruixit
  • hagi cruixit
  • hàgim cruixit
  • hàgiu cruixit
  • hagin cruixit
  • plusquamperfet
     
  • hagués cruixit
  • haguessis cruixit
  • hagués cruixit
  • haguéssim cruixit
  • haguéssiu cruixit
  • haguessin cruixit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • cruix
  • cruixi
  • cruixim
  • cruixiu
  • cruixin
  •  infinitiu

     

  • Present: cruixir
  • Perfet:   haver cruixit
  •   gerundi

     

  • Present: cruixint
  • Perfet:   havent cruixit
  • participi

     

  • cruixit
  • cruixida
  • cruixits
  • cruixides