conjugació del verb caracteritzar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • caracteritzo
  • caracteritzes
  • caracteritza
  • caracteritzem
  • caracteritzeu
  • caracteritzen
  • perfet
     
  • he caracteritzat
  • has caracteritzat
  • ha caracteritzat
  • hem caracteritzat
  • heu caracteritzat
  • han caracteritzat
  • imperfet
     
  • caracteritzava
  • caracteritzaves
  • caracteritzava
  • caracteritzàvem
  • caracteritzàveu
  • caracteritzaven
  • plusquamperfet
     
  • havia caracteritzat
  • havies caracteritzat
  • havia caracteritzat
  • havíem caracteritzat
  • havíeu caracteritzat
  • havien caracteritzat
  • passat
    simple
  • caracteritzí
  • caracteritzares
  • caracteritzà
  • caracteritzàrem
  • caracteritzàreu
  • caracteritzaren
  • passat
    anterior
  • haguí caracteritzat
  • hagueres caracteritzat
  • hagué caracteritzat
  • haguérem caracteritzat
  • haguéreu caracteritzat
  • hagueren caracteritzat
  • passat
    perifràstic
  • vaig caracteritzar
  • vas caracteritzar
  • va caracteritzar
  • vam caracteritzar
  • vau caracteritzar
  • van caracteritzar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver caracteritzat
  • vas haver caracteritzat
  • va haver caracteritzat
  • vam haver caracteritzat
  • vau haver caracteritzat
  • van haver caracteritzat
  • futur
     
  • caracteritzaré
  • caracteritzaràs
  • caracteritzarà
  • caracteritzarem
  • caracteritzareu
  • caracteritzaran
  • futur
    perfet
  • hauré caracteritzat
  • hauràs caracteritzat
  • haurà caracteritzat
  • haurem caracteritzat
  • haureu caracteritzat
  • hauran caracteritzat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • caracteritzaria
  • caracteritzaries
  • caracteritzaria
  • caracteritzaríem
  • caracteritzaríeu
  • caracteritzarien
  • condicional perfet
     
  • hauria caracteritzat
  • hauries caracteritzat
  • hauria caracteritzat
  • hauríem caracteritzat
  • hauríeu caracteritzat
  • haurien caracteritzat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera caracteritzat
  • hagueres caracteritzat
  • haguera caracteritzat
  • haguérem caracteritzat
  • haguéreu caracteritzat
  • hagueren caracteritzat

subjuntiu

  • present
     
  • caracteritzi
  • caracteritzis
  • caracteritzi
  • caracteritzem
  • caracteritzeu
  • caracteritzin
  • imperfet
     
  • caracteritzés
  • caracteritzessis
  • caracteritzés
  • caracteritzéssim
  • caracteritzéssiu
  • caracteritzessin
  • perfet
     
  • hagi caracteritzat
  • hagis caracteritzat
  • hagi caracteritzat
  • hàgim caracteritzat
  • hàgiu caracteritzat
  • hagin caracteritzat
  • plusquamperfet
     
  • hagués caracteritzat
  • haguessis caracteritzat
  • hagués caracteritzat
  • haguéssim caracteritzat
  • haguéssiu caracteritzat
  • haguessin caracteritzat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • caracteritza
  • caracteritzi
  • caracteritzem
  • caracteritzeu
  • caracteritzin
  •  infinitiu

     

  • Present: caracteritzar
  • Perfet:   haver caracteritzat
  •   gerundi

     

  • Present: caracteritzant
  • Perfet:   havent caracteritzat
  • participi

     

  • caracteritzat
  • caracteritzada
  • caracteritzats
  • caracteritzades