conjugació del verb barrar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • barro
  • barres
  • barra
  • barrem
  • barreu
  • barren
  • perfet
     
  • he barrat
  • has barrat
  • ha barrat
  • hem barrat
  • heu barrat
  • han barrat
  • imperfet
     
  • barrava
  • barraves
  • barrava
  • barràvem
  • barràveu
  • barraven
  • plusquamperfet
     
  • havia barrat
  • havies barrat
  • havia barrat
  • havíem barrat
  • havíeu barrat
  • havien barrat
  • passat
    simple
  • barrí
  • barrares
  • barrà
  • barràrem
  • barràreu
  • barraren
  • passat
    anterior
  • haguí barrat
  • hagueres barrat
  • hagué barrat
  • haguérem barrat
  • haguéreu barrat
  • hagueren barrat
  • passat
    perifràstic
  • vaig barrar
  • vas barrar
  • va barrar
  • vam barrar
  • vau barrar
  • van barrar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver barrat
  • vas haver barrat
  • va haver barrat
  • vam haver barrat
  • vau haver barrat
  • van haver barrat
  • futur
     
  • barraré
  • barraràs
  • barrarà
  • barrarem
  • barrareu
  • barraran
  • futur
    perfet
  • hauré barrat
  • hauràs barrat
  • haurà barrat
  • haurem barrat
  • haureu barrat
  • hauran barrat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • barraria
  • barraries
  • barraria
  • barraríem
  • barraríeu
  • barrarien
  • condicional perfet
     
  • hauria barrat
  • hauries barrat
  • hauria barrat
  • hauríem barrat
  • hauríeu barrat
  • haurien barrat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera barrat
  • hagueres barrat
  • haguera barrat
  • haguérem barrat
  • haguéreu barrat
  • hagueren barrat

subjuntiu

  • present
     
  • barri
  • barris
  • barri
  • barrem
  • barreu
  • barrin
  • imperfet
     
  • barrés
  • barressis
  • barrés
  • barréssim
  • barréssiu
  • barressin
  • perfet
     
  • hagi barrat
  • hagis barrat
  • hagi barrat
  • hàgim barrat
  • hàgiu barrat
  • hagin barrat
  • plusquamperfet
     
  • hagués barrat
  • haguessis barrat
  • hagués barrat
  • haguéssim barrat
  • haguéssiu barrat
  • haguessin barrat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • barra
  • barri
  • barrem
  • barreu
  • barrin
  •  infinitiu

     

  • Present: barrar
  • Perfet:   haver barrat
  •   gerundi

     

  • Present: barrant
  • Perfet:   havent barrat
  • participi

     

  • barrat
  • barrada
  • barrats
  • barrades