conjugació del verb atrinxerar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • atrinxero
  • atrinxeres
  • atrinxera
  • atrinxerem
  • atrinxereu
  • atrinxeren
  • perfet
     
  • he atrinxerat
  • has atrinxerat
  • ha atrinxerat
  • hem atrinxerat
  • heu atrinxerat
  • han atrinxerat
  • imperfet
     
  • atrinxerava
  • atrinxeraves
  • atrinxerava
  • atrinxeràvem
  • atrinxeràveu
  • atrinxeraven
  • plusquamperfet
     
  • havia atrinxerat
  • havies atrinxerat
  • havia atrinxerat
  • havíem atrinxerat
  • havíeu atrinxerat
  • havien atrinxerat
  • passat
    simple
  • atrinxerí
  • atrinxerares
  • atrinxerà
  • atrinxeràrem
  • atrinxeràreu
  • atrinxeraren
  • passat
    anterior
  • haguí atrinxerat
  • hagueres atrinxerat
  • hagué atrinxerat
  • haguérem atrinxerat
  • haguéreu atrinxerat
  • hagueren atrinxerat
  • passat
    perifràstic
  • vaig atrinxerar
  • vas atrinxerar
  • va atrinxerar
  • vam atrinxerar
  • vau atrinxerar
  • van atrinxerar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver atrinxerat
  • vas haver atrinxerat
  • va haver atrinxerat
  • vam haver atrinxerat
  • vau haver atrinxerat
  • van haver atrinxerat
  • futur
     
  • atrinxeraré
  • atrinxeraràs
  • atrinxerarà
  • atrinxerarem
  • atrinxerareu
  • atrinxeraran
  • futur
    perfet
  • hauré atrinxerat
  • hauràs atrinxerat
  • haurà atrinxerat
  • haurem atrinxerat
  • haureu atrinxerat
  • hauran atrinxerat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • atrinxeraria
  • atrinxeraries
  • atrinxeraria
  • atrinxeraríem
  • atrinxeraríeu
  • atrinxerarien
  • condicional perfet
     
  • hauria atrinxerat
  • hauries atrinxerat
  • hauria atrinxerat
  • hauríem atrinxerat
  • hauríeu atrinxerat
  • haurien atrinxerat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera atrinxerat
  • hagueres atrinxerat
  • haguera atrinxerat
  • haguérem atrinxerat
  • haguéreu atrinxerat
  • hagueren atrinxerat

subjuntiu

  • present
     
  • atrinxeri
  • atrinxeris
  • atrinxeri
  • atrinxerem
  • atrinxereu
  • atrinxerin
  • imperfet
     
  • atrinxerés
  • atrinxeressis
  • atrinxerés
  • atrinxeréssim
  • atrinxeréssiu
  • atrinxeressin
  • perfet
     
  • hagi atrinxerat
  • hagis atrinxerat
  • hagi atrinxerat
  • hàgim atrinxerat
  • hàgiu atrinxerat
  • hagin atrinxerat
  • plusquamperfet
     
  • hagués atrinxerat
  • haguessis atrinxerat
  • hagués atrinxerat
  • haguéssim atrinxerat
  • haguéssiu atrinxerat
  • haguessin atrinxerat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • atrinxera
  • atrinxeri
  • atrinxerem
  • atrinxereu
  • atrinxerin
  •  infinitiu

     

  • Present: atrinxerar
  • Perfet:   haver atrinxerat
  •   gerundi

     

  • Present: atrinxerant
  • Perfet:   havent atrinxerat
  • participi

     

  • atrinxerat
  • atrinxerada
  • atrinxerats
  • atrinxerades