conjugació del verb atrevir-se

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • m'atreveixo
  • t'atreveixes
  • s'atreveix
  • ens atrevim
  • us atreviu
  • s'atreveixen
  • perfet
     
  • m'he atrevit
  • t'has atrevit
  • s'ha atrevit
  • ens hem atrevit
  • us heu atrevit
  • s'han atrevit
  • imperfet
     
  • m'atrevia
  • t'atrevies
  • s'atrevia
  • ens atrevíem
  • us atrevíeu
  • s'atrevien
  • plusquamperfet
     
  • m'havia atrevit
  • t'havies atrevit
  • s'havia atrevit
  • ens havíem atrevit
  • us havíeu atrevit
  • s'havien atrevit
  • passat
    simple
  • m'atreví
  • t'atrevires
  • s'atreví
  • ens atrevírem
  • us atrevíreu
  • s'atreviren
  • passat
    anterior
  • m'haguí atrevit
  • t'hagueres atrevit
  • s'hagué atrevit
  • ens haguérem atrevit
  • us haguéreu atrevit
  • s'hagueren atrevit
  • passat
    perifràstic
  • em vaig atrevir
  • et vas atrevir
  • es va atrevir
  • ens vam atrevir
  • us vau atrevir
  • es van atrevir
  • passat anterior
    perifràstic
  • em vaig haver atrevit
  • et vas haver atrevit
  • es va haver atrevit
  • ens vam haver atrevit
  • us vau haver atrevit
  • es van haver atrevit
  • futur
     
  • m'atreviré
  • t'atreviràs
  • s'atrevirà
  • ens atrevirem
  • us atrevireu
  • s'atreviran
  • futur
    perfet
  • m'hauré atrevit
  • t'hauràs atrevit
  • s'haurà atrevit
  • ens haurem atrevit
  • us haureu atrevit
  • s'hauran atrevit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • m'atreviria
  • t'atreviries
  • s'atreviria
  • ens atreviríem
  • us atreviríeu
  • s'atrevirien
  • condicional perfet
     
  • m'hauria atrevit
  • t'hauries atrevit
  • s'hauria atrevit
  • ens hauríem atrevit
  • us hauríeu atrevit
  • s'haurien atrevit
  • condicional
    perfet [2]
  • m'haguera atrevit
  • t'hagueres atrevit
  • s'haguera atrevit
  • ens haguérem atrevit
  • us haguéreu atrevit
  • s'hagueren atrevit

subjuntiu

  • present
     
  • m'atreveixi
  • t'atreveixis
  • s'atreveixi
  • ens atrevim
  • us atreviu
  • s'atreveixin
  • imperfet
     
  • m'atrevís
  • t'atrevissis
  • s'atrevís
  • ens atrevíssim
  • us atrevíssiu
  • s'atrevissin
  • perfet
     
  • m'hagi atrevit
  • t'hagis atrevit
  • s'hagi atrevit
  • ens hàgim atrevit
  • us hàgiu atrevit
  • s'hagin atrevit
  • plusquamperfet
     
  • m'hagués atrevit
  • t'haguessis atrevit
  • s'hagués atrevit
  • ens haguéssim atrevit
  • us haguéssiu atrevit
  • s'haguessin atrevit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • t'atreveix
  • s'atreveixi
  • ens atrevim
  • us atreviu
  • s'atreveixin
  •  infinitiu

     

  • Present: atrevir-se
  • Perfet:   haver-se atrevit
  •   gerundi

     

  • Present: atrevint
  • Perfet:   havent-se atrevit
  • participi

     

  • atrevit
  • atrevida
  • atrevits
  • atrevides