conjugació del verb al·lucinar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • al·lucino
  • al·lucines
  • al·lucina
  • al·lucinem
  • al·lucineu
  • al·lucinen
  • perfet
     
  • he al·lucinat
  • has al·lucinat
  • ha al·lucinat
  • hem al·lucinat
  • heu al·lucinat
  • han al·lucinat
  • imperfet
     
  • al·lucinava
  • al·lucinaves
  • al·lucinava
  • al·lucinàvem
  • al·lucinàveu
  • al·lucinaven
  • plusquamperfet
     
  • havia al·lucinat
  • havies al·lucinat
  • havia al·lucinat
  • havíem al·lucinat
  • havíeu al·lucinat
  • havien al·lucinat
  • passat
    simple
  • al·luciní
  • al·lucinares
  • al·lucinà
  • al·lucinàrem
  • al·lucinàreu
  • al·lucinaren
  • passat
    anterior
  • haguí al·lucinat
  • hagueres al·lucinat
  • hagué al·lucinat
  • haguérem al·lucinat
  • haguéreu al·lucinat
  • hagueren al·lucinat
  • passat
    perifràstic
  • vaig al·lucinar
  • vas al·lucinar
  • va al·lucinar
  • vam al·lucinar
  • vau al·lucinar
  • van al·lucinar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver al·lucinat
  • vas haver al·lucinat
  • va haver al·lucinat
  • vam haver al·lucinat
  • vau haver al·lucinat
  • van haver al·lucinat
  • futur
     
  • al·lucinaré
  • al·lucinaràs
  • al·lucinarà
  • al·lucinarem
  • al·lucinareu
  • al·lucinaran
  • futur
    perfet
  • hauré al·lucinat
  • hauràs al·lucinat
  • haurà al·lucinat
  • haurem al·lucinat
  • haureu al·lucinat
  • hauran al·lucinat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • al·lucinaria
  • al·lucinaries
  • al·lucinaria
  • al·lucinaríem
  • al·lucinaríeu
  • al·lucinarien
  • condicional perfet
     
  • hauria al·lucinat
  • hauries al·lucinat
  • hauria al·lucinat
  • hauríem al·lucinat
  • hauríeu al·lucinat
  • haurien al·lucinat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera al·lucinat
  • hagueres al·lucinat
  • haguera al·lucinat
  • haguérem al·lucinat
  • haguéreu al·lucinat
  • hagueren al·lucinat

subjuntiu

  • present
     
  • al·lucini
  • al·lucinis
  • al·lucini
  • al·lucinem
  • al·lucineu
  • al·lucinin
  • imperfet
     
  • al·lucinés
  • al·lucinessis
  • al·lucinés
  • al·lucinéssim
  • al·lucinéssiu
  • al·lucinessin
  • perfet
     
  • hagi al·lucinat
  • hagis al·lucinat
  • hagi al·lucinat
  • hàgim al·lucinat
  • hàgiu al·lucinat
  • hagin al·lucinat
  • plusquamperfet
     
  • hagués al·lucinat
  • haguessis al·lucinat
  • hagués al·lucinat
  • haguéssim al·lucinat
  • haguéssiu al·lucinat
  • haguessin al·lucinat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • al·lucina
  • al·lucini
  • al·lucinem
  • al·lucineu
  • al·lucinin
  •  infinitiu

     

  • Present: al·lucinar
  • Perfet:   haver al·lucinat
  •   gerundi

     

  • Present: al·lucinant
  • Perfet:   havent al·lucinat
  • participi

     

  • al·lucinat
  • al·lucinada
  • al·lucinats
  • al·lucinades