conjugació del verb alimentar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • alimento
  • alimentes
  • alimenta
  • alimentem
  • alimenteu
  • alimenten
  • perfet
     
  • he alimentat
  • has alimentat
  • ha alimentat
  • hem alimentat
  • heu alimentat
  • han alimentat
  • imperfet
     
  • alimentava
  • alimentaves
  • alimentava
  • alimentàvem
  • alimentàveu
  • alimentaven
  • plusquamperfet
     
  • havia alimentat
  • havies alimentat
  • havia alimentat
  • havíem alimentat
  • havíeu alimentat
  • havien alimentat
  • passat
    simple
  • alimentí
  • alimentares
  • alimentà
  • alimentàrem
  • alimentàreu
  • alimentaren
  • passat
    anterior
  • haguí alimentat
  • hagueres alimentat
  • hagué alimentat
  • haguérem alimentat
  • haguéreu alimentat
  • hagueren alimentat
  • passat
    perifràstic
  • vaig alimentar
  • vas alimentar
  • va alimentar
  • vam alimentar
  • vau alimentar
  • van alimentar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver alimentat
  • vas haver alimentat
  • va haver alimentat
  • vam haver alimentat
  • vau haver alimentat
  • van haver alimentat
  • futur
     
  • alimentaré
  • alimentaràs
  • alimentarà
  • alimentarem
  • alimentareu
  • alimentaran
  • futur
    perfet
  • hauré alimentat
  • hauràs alimentat
  • haurà alimentat
  • haurem alimentat
  • haureu alimentat
  • hauran alimentat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • alimentaria
  • alimentaries
  • alimentaria
  • alimentaríem
  • alimentaríeu
  • alimentarien
  • condicional perfet
     
  • hauria alimentat
  • hauries alimentat
  • hauria alimentat
  • hauríem alimentat
  • hauríeu alimentat
  • haurien alimentat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera alimentat
  • hagueres alimentat
  • haguera alimentat
  • haguérem alimentat
  • haguéreu alimentat
  • hagueren alimentat

subjuntiu

  • present
     
  • alimenti
  • alimentis
  • alimenti
  • alimentem
  • alimenteu
  • alimentin
  • imperfet
     
  • alimentés
  • alimentessis
  • alimentés
  • alimentéssim
  • alimentéssiu
  • alimentessin
  • perfet
     
  • hagi alimentat
  • hagis alimentat
  • hagi alimentat
  • hàgim alimentat
  • hàgiu alimentat
  • hagin alimentat
  • plusquamperfet
     
  • hagués alimentat
  • haguessis alimentat
  • hagués alimentat
  • haguéssim alimentat
  • haguéssiu alimentat
  • haguessin alimentat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • alimenta
  • alimenti
  • alimentem
  • alimenteu
  • alimentin
  •  infinitiu

     

  • Present: alimentar
  • Perfet:   haver alimentat
  •   gerundi

     

  • Present: alimentant
  • Perfet:   havent alimentat
  • participi

     

  • alimentat
  • alimentada
  • alimentats
  • alimentades