conjugació del verb afirmar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • afirmo
  • afirmes
  • afirma
  • afirmem
  • afirmeu
  • afirmen
  • perfet
     
  • he afirmat
  • has afirmat
  • ha afirmat
  • hem afirmat
  • heu afirmat
  • han afirmat
  • imperfet
     
  • afirmava
  • afirmaves
  • afirmava
  • afirmàvem
  • afirmàveu
  • afirmaven
  • plusquamperfet
     
  • havia afirmat
  • havies afirmat
  • havia afirmat
  • havíem afirmat
  • havíeu afirmat
  • havien afirmat
  • passat
    simple
  • afirmí
  • afirmares
  • afirmà
  • afirmàrem
  • afirmàreu
  • afirmaren
  • passat
    anterior
  • haguí afirmat
  • hagueres afirmat
  • hagué afirmat
  • haguérem afirmat
  • haguéreu afirmat
  • hagueren afirmat
  • passat
    perifràstic
  • vaig afirmar
  • vas afirmar
  • va afirmar
  • vam afirmar
  • vau afirmar
  • van afirmar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver afirmat
  • vas haver afirmat
  • va haver afirmat
  • vam haver afirmat
  • vau haver afirmat
  • van haver afirmat
  • futur
     
  • afirmaré
  • afirmaràs
  • afirmarà
  • afirmarem
  • afirmareu
  • afirmaran
  • futur
    perfet
  • hauré afirmat
  • hauràs afirmat
  • haurà afirmat
  • haurem afirmat
  • haureu afirmat
  • hauran afirmat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • afirmaria
  • afirmaries
  • afirmaria
  • afirmaríem
  • afirmaríeu
  • afirmarien
  • condicional perfet
     
  • hauria afirmat
  • hauries afirmat
  • hauria afirmat
  • hauríem afirmat
  • hauríeu afirmat
  • haurien afirmat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera afirmat
  • hagueres afirmat
  • haguera afirmat
  • haguérem afirmat
  • haguéreu afirmat
  • hagueren afirmat

subjuntiu

  • present
     
  • afirmi
  • afirmis
  • afirmi
  • afirmem
  • afirmeu
  • afirmin
  • imperfet
     
  • afirmés
  • afirmessis
  • afirmés
  • afirméssim
  • afirméssiu
  • afirmessin
  • perfet
     
  • hagi afirmat
  • hagis afirmat
  • hagi afirmat
  • hàgim afirmat
  • hàgiu afirmat
  • hagin afirmat
  • plusquamperfet
     
  • hagués afirmat
  • haguessis afirmat
  • hagués afirmat
  • haguéssim afirmat
  • haguéssiu afirmat
  • haguessin afirmat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • afirma
  • afirmi
  • afirmem
  • afirmeu
  • afirmin
  •  infinitiu

     

  • Present: afirmar
  • Perfet:   haver afirmat
  •   gerundi

     

  • Present: afirmant
  • Perfet:   havent afirmat
  • participi

     

  • afirmat
  • afirmada
  • afirmats
  • afirmades