conjugació del verb aferrissar-se

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • m'aferrisso
  • t'aferrisses
  • s'aferrissa
  • ens aferrissem
  • us aferrisseu
  • s'aferrissen
  • perfet
     
  • m'he aferrissat
  • t'has aferrissat
  • s'ha aferrissat
  • ens hem aferrissat
  • us heu aferrissat
  • s'han aferrissat
  • imperfet
     
  • m'aferrissava
  • t'aferrissaves
  • s'aferrissava
  • ens aferrissàvem
  • us aferrissàveu
  • s'aferrissaven
  • plusquamperfet
     
  • m'havia aferrissat
  • t'havies aferrissat
  • s'havia aferrissat
  • ens havíem aferrissat
  • us havíeu aferrissat
  • s'havien aferrissat
  • passat
    simple
  • m'aferrissí
  • t'aferrissares
  • s'aferrissà
  • ens aferrissàrem
  • us aferrissàreu
  • s'aferrissaren
  • passat
    anterior
  • m'haguí aferrissat
  • t'hagueres aferrissat
  • s'hagué aferrissat
  • ens haguérem aferrissat
  • us haguéreu aferrissat
  • s'hagueren aferrissat
  • passat
    perifràstic
  • em vaig aferrissar
  • et vas aferrissar
  • es va aferrissar
  • ens vam aferrissar
  • us vau aferrissar
  • es van aferrissar
  • passat anterior
    perifràstic
  • em vaig haver aferrissat
  • et vas haver aferrissat
  • es va haver aferrissat
  • ens vam haver aferrissat
  • us vau haver aferrissat
  • es van haver aferrissat
  • futur
     
  • m'aferrissaré
  • t'aferrissaràs
  • s'aferrissarà
  • ens aferrissarem
  • us aferrissareu
  • s'aferrissaran
  • futur
    perfet
  • m'hauré aferrissat
  • t'hauràs aferrissat
  • s'haurà aferrissat
  • ens haurem aferrissat
  • us haureu aferrissat
  • s'hauran aferrissat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • m'aferrissaria
  • t'aferrissaries
  • s'aferrissaria
  • ens aferrissaríem
  • us aferrissaríeu
  • s'aferrissarien
  • condicional perfet
     
  • m'hauria aferrissat
  • t'hauries aferrissat
  • s'hauria aferrissat
  • ens hauríem aferrissat
  • us hauríeu aferrissat
  • s'haurien aferrissat
  • condicional
    perfet [2]
  • m'haguera aferrissat
  • t'hagueres aferrissat
  • s'haguera aferrissat
  • ens haguérem aferrissat
  • us haguéreu aferrissat
  • s'hagueren aferrissat

subjuntiu

  • present
     
  • m'aferrissi
  • t'aferrissis
  • s'aferrissi
  • ens aferrissem
  • us aferrisseu
  • s'aferrissin
  • imperfet
     
  • m'aferrissés
  • t'aferrissessis
  • s'aferrissés
  • ens aferrisséssim
  • us aferrisséssiu
  • s'aferrissessin
  • perfet
     
  • m'hagi aferrissat
  • t'hagis aferrissat
  • s'hagi aferrissat
  • ens hàgim aferrissat
  • us hàgiu aferrissat
  • s'hagin aferrissat
  • plusquamperfet
     
  • m'hagués aferrissat
  • t'haguessis aferrissat
  • s'hagués aferrissat
  • ens haguéssim aferrissat
  • us haguéssiu aferrissat
  • s'haguessin aferrissat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • t'aferrissa
  • s'aferrissi
  • ens aferrissem
  • us aferrisseu
  • s'aferrissin
  •  infinitiu

     

  • Present: aferrissar-se
  • Perfet:   haver-se aferrissat
  •   gerundi

     

  • Present: aferrissant
  • Perfet:   havent-se aferrissat
  • participi

     

  • aferrissat
  • aferrissada
  • aferrissats
  • aferrissades