conjugació del verb afeblir

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb III -a conjugació
verb conjugat com
servir

indicatiu

  • present
     
  • afebleixo
  • afebleixes
  • afebleix
  • afeblim
  • afebliu
  • afebleixen
  • perfet
     
  • he afeblit
  • has afeblit
  • ha afeblit
  • hem afeblit
  • heu afeblit
  • han afeblit
  • imperfet
     
  • afeblia
  • afeblies
  • afeblia
  • afeblíem
  • afeblíeu
  • afeblien
  • plusquamperfet
     
  • havia afeblit
  • havies afeblit
  • havia afeblit
  • havíem afeblit
  • havíeu afeblit
  • havien afeblit
  • passat
    simple
  • afeblí
  • afeblires
  • afeblí
  • afeblírem
  • afeblíreu
  • afebliren
  • passat
    anterior
  • haguí afeblit
  • hagueres afeblit
  • hagué afeblit
  • haguérem afeblit
  • haguéreu afeblit
  • hagueren afeblit
  • passat
    perifràstic
  • vaig afeblir
  • vas afeblir
  • va afeblir
  • vam afeblir
  • vau afeblir
  • van afeblir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver afeblit
  • vas haver afeblit
  • va haver afeblit
  • vam haver afeblit
  • vau haver afeblit
  • van haver afeblit
  • futur
     
  • afebliré
  • afebliràs
  • afeblirà
  • afeblirem
  • afeblireu
  • afebliran
  • futur
    perfet
  • hauré afeblit
  • hauràs afeblit
  • haurà afeblit
  • haurem afeblit
  • haureu afeblit
  • hauran afeblit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • afebliria
  • afebliries
  • afebliria
  • afebliríem
  • afebliríeu
  • afeblirien
  • condicional perfet
     
  • hauria afeblit
  • hauries afeblit
  • hauria afeblit
  • hauríem afeblit
  • hauríeu afeblit
  • haurien afeblit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera afeblit
  • hagueres afeblit
  • haguera afeblit
  • haguérem afeblit
  • haguéreu afeblit
  • hagueren afeblit

subjuntiu

  • present
     
  • afebleixi
  • afebleixis
  • afebleixi
  • afeblim
  • afebliu
  • afebleixin
  • imperfet
     
  • afeblís
  • afeblissis
  • afeblís
  • afeblíssim
  • afeblíssiu
  • afeblissin
  • perfet
     
  • hagi afeblit
  • hagis afeblit
  • hagi afeblit
  • hàgim afeblit
  • hàgiu afeblit
  • hagin afeblit
  • plusquamperfet
     
  • hagués afeblit
  • haguessis afeblit
  • hagués afeblit
  • haguéssim afeblit
  • haguéssiu afeblit
  • haguessin afeblit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • afebleix
  • afebleixi
  • afeblim
  • afebliu
  • afebleixin
  •  infinitiu

     

  • Present: afeblir
  • Perfet:   haver afeblit
  •   gerundi

     

  • Present: afeblint
  • Perfet:   havent afeblit
  • participi

     

  • afeblit
  • afeblida
  • afeblits
  • afeblides