conjugació del verb adir-se

verb II -a conjugació
verb conjugat com
dir

indicatiu

  • present
     
  • m'adic
  • t'adius
  • s'adiu
  • ens adiem
  • us adieu
  • s'adiuen
  • perfet
     
  • m'he adit
  • t'has adit
  • s'ha adit
  • ens hem adit
  • us heu adit
  • s'han adit
  • imperfet
     
  • m'adeia
  • t'adeias
  • s'adeia
  • ens adèiem
  • us adèieu
  • s'adeien
  • plusquamperfet
     
  • m'havia adit
  • t'havies adit
  • s'havia adit
  • ens havíem adit
  • us havíeu adit
  • s'havien adit
  • passat
    simple
  • m'adiguí
  • t'adigueres
  • s'adigué
  • ens adiguérem
  • us adiguéreu
  • s'adigueren
  • passat
    anterior
  • m'haguí adit
  • t'hagueres adit
  • s'hagué adit
  • ens haguérem adit
  • us haguéreu adit
  • s'hagueren adit
  • passat
    perifràstic
  • em vaig adir
  • et vas adir
  • es va adir
  • ens vam adir
  • us vau adir
  • es van adir
  • passat anterior
    perifràstic
  • em vaig haver adit
  • et vas haver adit
  • es va haver adit
  • ens vam haver adit
  • us vau haver adit
  • es van haver adit
  • futur
     
  • m'adiré
  • t'adiràs
  • s'adirà
  • ens adirem
  • us adireu
  • s'adiran
  • futur
    perfet
  • m'hauré adit
  • t'hauràs adit
  • s'haurà adit
  • ens haurem adit
  • us haureu adit
  • s'hauran adit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • m'adiria
  • t'adiries
  • s'adiria
  • ens adiríem
  • us adiríeu
  • s'adirien
  • condicional perfet
     
  • m'hauria adit
  • t'hauries adit
  • s'hauria adit
  • ens hauríem adit
  • us hauríeu adit
  • s'haurien adit
  • condicional
    perfet [2]
  • m'haguera adit
  • t'hagueres adit
  • s'haguera adit
  • ens haguérem adit
  • us haguéreu adit
  • s'hagueren adit

subjuntiu

  • present
     
  • m'adigui
  • t'adiguis
  • s'adigui
  • ens adiguem
  • us adigueu
  • s'adiguin
  • imperfet
     
  • m'adigués
  • t'adiguessis
  • s'adigués
  • ens adiguéssim
  • us adiguéssiu
  • s'adiguessin
  • perfet
     
  • m'hagi adit
  • t'hagis adit
  • s'hagi adit
  • ens hàgim adit
  • us hàgiu adit
  • s'hagin adit
  • plusquamperfet
     
  • m'hagués adit
  • t'haguessis adit
  • s'hagués adit
  • ens haguéssim adit
  • us haguéssiu adit
  • s'haguessin adit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • t'adigues
  • s'adigui
  • ens adiguem
  • us adigueu
  • s'adiguin
  •  infinitiu

     

  • Present: adir-se
  • Perfet:   haver-se adit
  •   gerundi

     

  • Present: adient
  • Perfet:   havent-se adit
  • participi

     

  • adit
  • adita
  • adits
  • adites