conjugació del verb acceptar

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • accepto
  • acceptes
  • accepta
  • acceptem
  • accepteu
  • accepten
  • perfet
     
  • he acceptat
  • has acceptat
  • ha acceptat
  • hem acceptat
  • heu acceptat
  • han acceptat
  • imperfet
     
  • acceptava
  • acceptaves
  • acceptava
  • acceptàvem
  • acceptàveu
  • acceptaven
  • plusquamperfet
     
  • havia acceptat
  • havies acceptat
  • havia acceptat
  • havíem acceptat
  • havíeu acceptat
  • havien acceptat
  • passat
    simple
  • acceptí
  • acceptares
  • acceptà
  • acceptàrem
  • acceptàreu
  • acceptaren
  • passat
    anterior
  • haguí acceptat
  • hagueres acceptat
  • hagué acceptat
  • haguérem acceptat
  • haguéreu acceptat
  • hagueren acceptat
  • passat
    perifràstic
  • vaig acceptar
  • vas acceptar
  • va acceptar
  • vam acceptar
  • vau acceptar
  • van acceptar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver acceptat
  • vas haver acceptat
  • va haver acceptat
  • vam haver acceptat
  • vau haver acceptat
  • van haver acceptat
  • futur
     
  • acceptaré
  • acceptaràs
  • acceptarà
  • acceptarem
  • acceptareu
  • acceptaran
  • futur
    perfet
  • hauré acceptat
  • hauràs acceptat
  • haurà acceptat
  • haurem acceptat
  • haureu acceptat
  • hauran acceptat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • acceptaria
  • acceptaries
  • acceptaria
  • acceptaríem
  • acceptaríeu
  • acceptarien
  • condicional perfet
     
  • hauria acceptat
  • hauries acceptat
  • hauria acceptat
  • hauríem acceptat
  • hauríeu acceptat
  • haurien acceptat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera acceptat
  • hagueres acceptat
  • haguera acceptat
  • haguérem acceptat
  • haguéreu acceptat
  • hagueren acceptat

subjuntiu

  • present
     
  • accepti
  • acceptis
  • accepti
  • acceptem
  • accepteu
  • acceptin
  • imperfet
     
  • acceptés
  • acceptessis
  • acceptés
  • acceptéssim
  • acceptéssiu
  • acceptessin
  • perfet
     
  • hagi acceptat
  • hagis acceptat
  • hagi acceptat
  • hàgim acceptat
  • hàgiu acceptat
  • hagin acceptat
  • plusquamperfet
     
  • hagués acceptat
  • haguessis acceptat
  • hagués acceptat
  • haguéssim acceptat
  • haguéssiu acceptat
  • haguessin acceptat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • accepta
  • accepti
  • acceptem
  • accepteu
  • acceptin
  •  infinitiu

     

  • Present: acceptar
  • Perfet:   haver acceptat
  •   gerundi

     

  • Present: acceptant
  • Perfet:   havent acceptat
  • participi

     

  • acceptat
  • acceptada
  • acceptats
  • acceptades