conjugació del verb abjurar

Enxaneta.info utilitza 'cookies' de tercers per a recollir informació sobre les seves visites. Si continueu navegant, considerem que n'accepteu el seu ús. Entesos!
Més informació.

verb I -a conjugació
verb conjugat com
cantar

indicatiu

  • present
     
  • abjuro
  • abjures
  • abjura
  • abjurem
  • abjureu
  • abjuren
  • perfet
     
  • he abjurat
  • has abjurat
  • ha abjurat
  • hem abjurat
  • heu abjurat
  • han abjurat
  • imperfet
     
  • abjurava
  • abjuraves
  • abjurava
  • abjuràvem
  • abjuràveu
  • abjuraven
  • plusquamperfet
     
  • havia abjurat
  • havies abjurat
  • havia abjurat
  • havíem abjurat
  • havíeu abjurat
  • havien abjurat
  • passat
    simple
  • abjurí
  • abjurares
  • abjurà
  • abjuràrem
  • abjuràreu
  • abjuraren
  • passat
    anterior
  • haguí abjurat
  • hagueres abjurat
  • hagué abjurat
  • haguérem abjurat
  • haguéreu abjurat
  • hagueren abjurat
  • passat
    perifràstic
  • vaig abjurar
  • vas abjurar
  • va abjurar
  • vam abjurar
  • vau abjurar
  • van abjurar
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver abjurat
  • vas haver abjurat
  • va haver abjurat
  • vam haver abjurat
  • vau haver abjurat
  • van haver abjurat
  • futur
     
  • abjuraré
  • abjuraràs
  • abjurarà
  • abjurarem
  • abjurareu
  • abjuraran
  • futur
    perfet
  • hauré abjurat
  • hauràs abjurat
  • haurà abjurat
  • haurem abjurat
  • haureu abjurat
  • hauran abjurat

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • abjuraria
  • abjuraries
  • abjuraria
  • abjuraríem
  • abjuraríeu
  • abjurarien
  • condicional perfet
     
  • hauria abjurat
  • hauries abjurat
  • hauria abjurat
  • hauríem abjurat
  • hauríeu abjurat
  • haurien abjurat
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera abjurat
  • hagueres abjurat
  • haguera abjurat
  • haguérem abjurat
  • haguéreu abjurat
  • hagueren abjurat

subjuntiu

  • present
     
  • abjuri
  • abjuris
  • abjuri
  • abjurem
  • abjureu
  • abjurin
  • imperfet
     
  • abjurés
  • abjuressis
  • abjurés
  • abjuréssim
  • abjuréssiu
  • abjuressin
  • perfet
     
  • hagi abjurat
  • hagis abjurat
  • hagi abjurat
  • hàgim abjurat
  • hàgiu abjurat
  • hagin abjurat
  • plusquamperfet
     
  • hagués abjurat
  • haguessis abjurat
  • hagués abjurat
  • haguéssim abjurat
  • haguéssiu abjurat
  • haguessin abjurat

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • abjura
  • abjuri
  • abjurem
  • abjureu
  • abjurin
  •  infinitiu

     

  • Present: abjurar
  • Perfet:   haver abjurat
  •   gerundi

     

  • Present: abjurant
  • Perfet:   havent abjurat
  • participi

     

  • abjurat
  • abjurada
  • abjurats
  • abjurades