conjugació del verb poder

verb irregular - II-a conjugació

indicatiu

  • present
     
  • puc
  • pots
  • pot
  • podem
  • podeu
  • poden
  • perfet
     
  • he pogut
  • has pogut
  • ha pogut
  • hem pogut
  • heu pogut
  • han pogut
  • imperfet
     
  • podia
  • podies
  • podia
  • podíem
  • podíeu
  • podien
  • plusquamperfet
     
  • havia pogut
  • havies pogut
  • havia pogut
  • havíem pogut
  • havíeu pogut
  • havien pogut
  • passat
    simple
  • poguí
  • pogueres
  • pogué
  • poguérem
  • poguéreu
  • pogueren
  • passat
    anterior
  • haguí pogut
  • hagueres pogut
  • hagué pogut
  • haguérem pogut
  • haguéreu pogut
  • hagueren pogut
  • passat
    perifràstic
  • vaig poder
  • vas poder
  • va poder
  • vam poder
  • vau poder
  • van poder
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver pogut
  • vas haver pogut
  • va haver pogut
  • vam haver pogut
  • vau haver pogut
  • van haver pogut
  • futur
     
  • podré
  • podràs
  • podrà
  • podrem
  • podreu
  • podran
  • futur
    perfet
  • hauré pogut
  • hauràs pogut
  • haurà pogut
  • haurem pogut
  • haureu pogut
  • hauran pogut

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • podria
  • podries
  • podria
  • podríem
  • podríeu
  • podrien
  • condicional perfet
     
  • hauria pogut
  • hauries pogut
  • hauria pogut
  • hauríem pogut
  • hauríeu pogut
  • haurien pogut
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera pogut
  • hagueres pogut
  • haguera pogut
  • haguérem pogut
  • haguéreu pogut
  • hagueren pogut

subjuntiu

  • present
     
  • pugui
  • puguis
  • pugui
  • puguem
  • pugueu
  • puguin
  • imperfet
     
  • pogués
  • poguessis
  • pogués
  • poguéssim
  • poguéssiu
  • poguessin
  • perfet
     
  • hagi pogut
  • hagis pogut
  • hagi pogut
  • hàgim pogut
  • hàgiu pogut
  • hagin pogut
  • plusquamperfet
     
  • hagués pogut
  • haguessis pogut
  • hagués pogut
  • haguéssim pogut
  • haguéssiu pogut
  • haguessin pogut

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • pugues
  • pugui
  • puguem
  • pugueu
  • puguin
  •  infinitiu

     

  • Present: poder
  • Perfet:   haver pogut
  •   gerundi

     

  • Present: podent
  • Perfet:   havent pogut
  • participi

     

  • pogut
  • poguda
  • poguts
  • pogudes