conjugació del verb moure

verb model - II-a conjugació
altres verbs conjugats com moure

indicatiu

  • present
     
  • moc
  • mous
  • mou
  • movem
  • moveu
  • mouen
  • perfet
     
  • he mogut
  • has mogut
  • ha mogut
  • hem mogut
  • heu mogut
  • han mogut
  • imperfet
     
  • movia
  • movies
  • movia
  • movíem
  • movíeu
  • movien
  • plusquamperfet
     
  • havia mogut
  • havies mogut
  • havia mogut
  • havíem mogut
  • havíeu mogut
  • havien mogut
  • passat
    simple
  • moguí
  • mogueres
  • mogué
  • moguérem
  • moguéreu
  • mogueren
  • passat
    anterior
  • haguí mogut
  • hagueres mogut
  • hagué mogut
  • haguérem mogut
  • haguéreu mogut
  • hagueren mogut
  • passat
    perifràstic
  • vaig moure
  • vas moure
  • va moure
  • vam moure
  • vau moure
  • van moure
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver mogut
  • vas haver mogut
  • va haver mogut
  • vam haver mogut
  • vau haver mogut
  • van haver mogut
  • futur
     
  • mouré
  • mouràs
  • mourà
  • mourem
  • moureu
  • mouran
  • futur
    perfet
  • hauré mogut
  • hauràs mogut
  • haurà mogut
  • haurem mogut
  • haureu mogut
  • hauran mogut

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • mouria
  • mouries
  • mouria
  • mouríem
  • mouríeu
  • mourien
  • condicional perfet
     
  • hauria mogut
  • hauries mogut
  • hauria mogut
  • hauríem mogut
  • hauríeu mogut
  • haurien mogut
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera mogut
  • hagueres mogut
  • haguera mogut
  • haguérem mogut
  • haguéreu mogut
  • hagueren mogut

subjuntiu

  • present
     
  • mogui
  • moguis
  • mogui
  • moguem
  • mogueu
  • moguin
  • imperfet
     
  • mogués
  • moguessis
  • mogués
  • moguéssim
  • moguéssiu
  • moguessin
  • perfet
     
  • hagi mogut
  • hagis mogut
  • hagi mogut
  • hàgim mogut
  • hàgiu mogut
  • hagin mogut
  • plusquamperfet
     
  • hagués mogut
  • haguessis mogut
  • hagués mogut
  • haguéssim mogut
  • haguéssiu mogut
  • haguessin mogut

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • mou
  • mogui
  • moguem
  • moveu
  • moguin
  •  infinitiu

     

  • Present: moure
  • Perfet:   haver mogut
  •   gerundi

     

  • Present: movent
  • Perfet:   havent mogut
  • participi

     

  • mogut
  • moguda
  • moguts
  • mogudes