conjugació del verb eixir

verb irregular - III-a conjugació

indicatiu

  • present
     
  • ixo
  • ixes
  • ix
  • eixim
  • eixiu
  • ixen
  • perfet
     
  • he eixit
  • has eixit
  • ha eixit
  • hem eixit
  • heu eixit
  • han eixit
  • imperfet
     
  • eixia
  • eixies
  • eixia
  • eixíem
  • eixíeu
  • eixien
  • plusquamperfet
     
  • havia eixit
  • havies eixit
  • havia eixit
  • havíem eixit
  • havíeu eixit
  • havien eixit
  • passat
    simple
  • eixí
  • eixires
  • eixí
  • eixírem
  • eixíreu
  • eixiren
  • passat
    anterior
  • haguí eixit
  • hagueres eixit
  • hagué eixit
  • haguérem eixit
  • haguéreu eixit
  • hagueren eixit
  • passat
    perifràstic
  • vaig eixir
  • vas eixir
  • va eixir
  • vam eixir
  • vau eixir
  • van eixir
  • passat anterior
    perifràstic
  • vaig haver eixit
  • vas haver eixit
  • va haver eixit
  • vam haver eixit
  • vau haver eixit
  • van haver eixit
  • futur
     
  • eixiré
  • eixiràs
  • eixirà
  • eixirem
  • eixireu
  • eixiran
  • futur
    perfet
  • hauré eixit
  • hauràs eixit
  • haurà eixit
  • haurem eixit
  • haureu eixit
  • hauran eixit

condicional (els temps condicionals es consideren temps de l'indicatiu)

  • condicional
     
  • eixiria
  • eixiries
  • eixiria
  • eixiríem
  • eixiríeu
  • eixirien
  • condicional perfet
     
  • hauria eixit
  • hauries eixit
  • hauria eixit
  • hauríem eixit
  • hauríeu eixit
  • haurien eixit
  • condicional
    perfet [2]
  • haguera eixit
  • hagueres eixit
  • haguera eixit
  • haguérem eixit
  • haguéreu eixit
  • hagueren eixit

subjuntiu

  • present
     
  • ixi
  • ixis
  • ixi
  • eixim
  • eixiu
  • ixin
  • imperfet
     
  • eixís
  • eixissis
  • eixís
  • eixíssim
  • eixíssiu
  • eixissin
  • perfet
     
  • hagi eixit
  • hagis eixit
  • hagi eixit
  • hàgim eixit
  • hàgiu eixit
  • hagin eixit
  • plusquamperfet
     
  • hagués eixit
  • haguessis eixit
  • hagués eixit
  • haguéssim eixit
  • haguéssiu eixit
  • haguessin eixit

imperatiu          formes no personals

  • imperatiu

     

  • ix
  • ixi
  • eixim
  • eixiu
  • ixin
  •  infinitiu

     

  • Present: eixir
  • Perfet:   haver eixit
  •   gerundi

     

  • Present: eixint
  • Perfet:   havent eixit
  • participi

     

  • eixit
  • eixida
  • eixits
  • eixides